Rady a tipy

5 dôvodov, prečo je adopcia staršieho psíka super

Ak nemáte potrebu mať doma čistokrvného psíka a chcete si nejakého zaobstarať, ideálne je pozrieť sa do útulku. Na výber ich budete mať neúrekom. Od roztomilých šteniatok, ktoré si vás hneď získajú, až po starších psíkov. Dnes sa pozrieme na adopciu staršieho psíka.

Keď sused zháňal nového psa, chcel šteniatko. Lebo je zlaté a on sa s ním chce pohrať kým je ešte malé. Tiež i ho chce vychovať podľa seba. Toto sú časté argumenty pre šteniatka. Ale starší psík má zopár výhod.

1. Veľkosť psíka viete dopredu

Ak chcete psíka do bytu a nemôžete mať veľkého, tak starší psík je istota. Dospelý už viac nenarastie. U šteniatka z útulku, ktorých rodičia sú neznámy, môžete len predpokladať ako veľké narastie.

2. Pohybová zdatnosť psíka

Ste aktívny športovec a chcete psíka brávať so sebou? V útulku vám pomôžu s výberom psíka, ktorý s vami bude rád chodiť každé ráno behať 20km. „Lenivého“ radšej nechajú pre ľudí, ktorí sa viac kamarátia s gaučom ako so športom. Pri šteniatku sa veľmi nedá odhadnúť, či z neho vyrastie bežec na dlhé trate alebo len šprintér na 100m, ktorý potom potrebuje oddychovať. Aj keď každý psík má rád pohyb, nie každý ho má rád toľko isto.

3. Povaha – tvrdohlavec či veľmi dominantný ?

Keď šteniatka rastú, mení sa im aj povaha. Videl som úžasné šteňa vyrásť na psa, ktorý sa bál vlastného tieňa. A videl som aj „nepodarené“ šteňa, z ktorého vyrástol nebojácny pes. Toto sú viac memej extrémne príklady. Väčšina ostatných nemala až taký rozdiel v povahe, no predsa sa trochu zmenila. Pri dospelom psovi máte akú takú istotu, že ak sa nič zlé v jeho živote nestane, tak bude vždy viacmenej rovnaký. Ak nemáte veľa skúseností so psíkmi, vyhnete sa tak veľmi zložitej povahe alebo príliš dominantnému. Takéto by mohli začiatočníkom robiť problémy.

4. Obhrýzanie a iné nepríjemnosti

Ak ste háklivý na svoje topánky, nábytok, či čokoľvek, čo šteniatka zvyknú obhrýzať – pri dospelom to máte vyriešené. Pravdepodobne sa tomuto na rozdiel od šteniatok úplne vyhnete. Samozrejme za predpokladu, že ho dostatočne zamestnáte, aby sa nenudil.

5. Menej bláznenia a viac pokoja

Šteniatka sú zlaté ale aj hyperaktívne. Ak nemáte chuť a čas mu stále zamestnávať mozog a behať s ním, dospelý psík je správna voľba – vo väčšine prípadov sú už oveľa kludnejší ako šteniatka. Takže ak vám vyhovuje skôr kludný psík, z dospelákov si určite vyberiete.

Na záver ešte malý bonus: Jednou adopciou pomôžete dvom. Ak si domov vezmete psíka z útulku, pomôžete tým nie len jemu, ale aj nejakému ďalšiemu, ktorému tým uvolníte miesto 🙂

About paf.sk

Pomoc pre psíky v útulkoch, ktorú zvládne každý. Do útulkov na Slovensku aj v Čechách, môžete poslať krmivo z pohodlia obývačky. www.paf.sk www.paf.cz
View all posts by paf.sk →