Zaujímavosti

Koprofágia – pojedanie výkalov

Videli ste už psa, ktorý pojedá vlastné alebo iné výkaly? A pýtate sa či je to normálne? A čo k tomu psa vedie? Pokúsime sa vám to objasniť.

Pojedanie výkalov je v niektorých prípadoch normálne. Ako napríklad keď sučka čistí po šteňatách. Pozrime sa ale aj na iné prípady:

Zvedavosť je sviňa ako sa vraví. Zvedaví sme v každom veku a nie len my, ale aj naši miláčikovia. Skúmajú rôzne veci. Od vašich topánok až po výkaly rôznych druhov zvierat. Také ešte nepozná, tak prečo by ich nemohol „okoštovať“? Pravdepodobne mu nezachutia tak ich v budúcnosti pojedať nebude. Ale ak áno, môžu mu chýbať vitamíny.

Keď sa jedná o chýbajúce vitamíny, treba psíkovi spestriť stravu o nejaké výživové doplnky alebo zeleninu. Ak však nezaberá ani to, odporúčame poradiť sa s veterinárom o nasadenie vhodných vitamínov.

Napodobňovanie. Keď pes vidí svojho majiteľa zbierať po ňom výkaly. Ale nevie kam ich pán dáva tak ich jednoducho „zničí dôkazy“. Dá sa to odstrániť, tým že na psa pri venčení dáte pozor a budete rýchlejší ako on.

Po pôrode sučka požiera výkaly šteniatok. V prvých dňoch masíruje bruško šteniatka aby mohlo urobiť potrebu, pretože to samé ešte nevie. Následne výkal sučka zožerie. Udržuje tak čistotu v pôrodnici. Sučka však po šteňatách čistí aj keď už sú schopné vyprázdniť sa samé.

Sučky pojedaním výkalov udržujú čistotu okolo šteniatok

Keďže šteniatka sú vnímavé a prakticky všetko sa učia od svojej matky. Vidia ako po nich čistí, tak ju napodobňujú tým, že pojedajú vlastné alebo aj výkaly súrodencov. Toto správanie by malo časom zmiznúť. Ale keďže sa nám toto správanie nepáči, šteňa okríkneme alebo vezmeme preč od činnosti.

Ďalšou príčinou môže byť diéta, ktorú psík má. Napríklad keď je psík obézni a musí zhodiť nejaké to kilečko, dostáva menej papať a tým pádom je stále hladný a požiera čo mu príde do cesty. Odstrániť sa to dá tak, že na psíka sa bude dávať pozor aby nemal prístup k „voňavým pochúťkam“.

Koprofágia u psov

Kŕmite nepravidelne? Vášmu psíkovi sa to páčiť nemusí. Je hladný a preto vyhľadáva najbližší zdroj potravy. Ak je zavretý vo voliére celý deň, neostáva mu nič iné ako vydržať. Ak si nie je istý či potravu dostane, tak začne požierať výkaly. Predísť môžeme tomu tak, že psíkovi nastavíme režim a budeme ho kŕmiť pravidelne v určitú hodinu. Alebo dáme pozor a keď vykoná potrebu výkal ihneď odstránite.

Dávate svojmu psíkovi dostatočné dávky žrádla ale aj tak požiera výkaly? Môže to byť spôsobené tým, že dostáva jesť až príliš veľa. Jeho tráviaci systém nestíha potravu stráviť a tak ju nestrávenú jednoducho vykaká. To psíkovi potom „vonia“ tak sa to rozhodne zjesť znovu. Odstrániť sa to dá diétou. Psík bude dostávať menej žrať a tým pádom strávi všetko potrebné. Vo výkaloch sa nebudú objavovať nestrávené zvyšky a psík teda nebude mať potrebu ich jesť.